![]() |
Šachový klubMasarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222 |
![]() |
Nejnovější příspěvky
Vstup do systému:
|
Nástěnka
![]()
15:45 07.04.2019 Vložil(a): Pavel Chrz
15:45 07.04.2019 Vložil(a): Pavel Chrz
15:44 07.04.2019 Vložil(a): Pavel Chrz
20:22 02.02.2015 Vložil(a): Pavel Chrz Z pověření Mistrovství České republiky středních škol 2014 - 2015 30.3. - 31.3. IH Bohemia a Dům kultury Ústí n.L. email: republika@chessul.org startovky stav přihlášek, oprávnění účastníci propozice - obecný rozpis pozvání škol mapka Kronika klubu s ustavující valnou hromadou 16.1. 1924 TOP akce klubu: 14:27 21.07.2013 Vložil(a): Pavel Chrz Upravil(a): Pavel Chrz Z šachového soustředění Doksy 2013 Vše ostatní o šachovém táboře 2013 proklikem zde Bojovka Jak probíhala, jak se řešilo, co bylo cílem a jaká odměna za celodenní úsilí slovem i obrazem Celodenní bojovka je každoroční součástí našich táborů a stala se velmi prestižní soutěží, bez které si především ti zkušenější nedokáží tábor představit. Každý tým, který nalezne poklad může mluvit o úspěchu, protože je celodenní, velmi náročná a ne každým rokem se to všem týmům podaří. Samozřejmě každý tým se snaží být první, ale i další umístění jsou po zásluze odměněna. Bojovku jsem uvedl v praxi poprvé v roce 1994 při tehdejších zimních šachových Týmy musí řešit logické i orientační úlohy, dostávají se do dalších fází, aby na závěr zjistily, jaký je klíč k pokladu. Vyhrává nejen fyzická kondice v obíhání po lese indicií, ale i logické myšlení, řešení šachových úloh, důvtip k nalezení klíče k řešení. Bojovka začíná raním probuzením kapitánů, kteří si musí vzbudit svůj tým a tým pohromadě se vydává za dobrodružstvím bojovky. Někdy neprozradíme den bojovky, jindy jsme svolali ráno kapitány o den dříve než byla nahlášena a někdy začíná překvapivě v noci nočním prologem. A jak probíhala letos? Foto: Letošní část v hledání indicií (zakroužkováno) na dvou mapách orientačního běhu (oproti turistické mapě bílá je prostupný les, zelená dle odstínu méně prostupný les, měřítko 1:15.000, vyznačeny detaily - větší kameny, skalka, vývraty atp.). V 6:30 je svolána porada kapitánů, kde jim předložen první úkol ranního prologu. Musí si vzbudit co nejrychleji svůj tým, každý si sbalit věci na celý den (včetně mikin, bund, plavek, ručníků, čepic, lahev na pití, tužky, sešity), do pokoje se již nevrátí, pokoje se stanou stanovištěm jednotlivých týmů. Až je nastoupen celý tým, běží k rybníku. V něm již čeká 6 petflašek s úkoly. Nejodvážnější člen týmu musí pro flašku doplavat a pak vyřešit tým šachovou a logickou úlohu. Od startu kapitánů do pokojů v 6:40 se počítá čas do odevzdání obou úloh. Tím končí prolog, jde se na snídani a od 9.hodin dostávají týmy další úkoly týmy v hlavní části bojovky dle času prologu.
Balení věcí a nástup týmů proběhl velmi rychle (něco měli již večer připraveno), první vybíhá k rybníku tým Šmoulů Michala Slivy. Do vody jdou z kapitánů Michal a Richard Sliva, z dalších týmů nechali kapitáni vyniknout mladší členy svých týmů a tak plavou pro petflašky s úkoly Pavel Kovář, David Pham, Jirka Jírek i desetiletý Matěj Černý. Po vyřešení dvojtažky a logické úlohy je nejrychlejší tým Šampiónů v 7:10 hodin, kde Honza Mikeš rychle vyřeší šachy a Honza Do logiku. Poslední odevzdávají Kamzíci (Jarda Říha) a Králové (Verča Valterová) v 7:40, kteří se zasekli na logické úloze. Ztráta půlhodiny však pro celodenní hru není závratná. Foto: Jirka Jírek připlaval s petflaškou s úkoly
Čas se týmům stopnul a jen snídaně je společná, pak dostanou balíčky místo oběda. V 9:00 jsou rozdána pravidla a cíl co hledat a pak již dostávají týmy úkoly dle časů prologu. V této části mají vyřešit alespoň 2 úlohy z 2 těžších logických a nelehké šachové dvojtažky a trojtažky. Za vyluštění minimálně dvou ze čtyř teprve mohou dostat mapu s indiciemi. Vědí, že po indiciích než půjdou k pokladu, musí dořešit i třetí. Všechny čtyři vyřešené znamenají nápovědu. Při hledání 9 indicií se může tým rozdělit na dvě části (každý tým dostane 2 mapy), nikdo nesmí jít sám a v každé části týmu musí být žák ročníku 2001 a starší a každý člen musí být u nalezení alespoň 4 indicií. K mapě mají 15 obrázků světových šachistů a na druhé straně písmenka, která jim bez indicií nic neřeknou. Foto: Tým Králů řeší úlohy. Dopoledne v praxi: Vedoucí tým Šampioni má pouze dvojtažku, logickou i šachovou trojtažku nemohou vyřešit. První vyřeší a na trať vybíhá tým Borůvci vedený Ríšou Slivou krátce po 10 hodině (měl ztrátu na šampiony 11 minut v prologu), . Postupně další do 11:20 opouštějí s mapou své stanoviště, šampioni již mají obavu, aby vůbec vyběhli, trojtažku vyřeší až po 12. hodině. Všichni najdou podle mapy indicie, byť se jedná o 2 trasy o cca 2,5 až 5 kilometru v lese, indicie jsou zakresleny na mapě. Pak se sejdou na stanovišti v pokoji a řeší co s nalezeným. Není to jednoduché, musí vymyslet co se po nich chce. První pro klíče jde tým Borůvci Richarda Slivy, po něm Jardy Říhy Kamzíci. Moc fotky mistrů nejdou týmu Králů Verči Valterové, ale jako jediní vyřeší všechny 4 ranní úlohy a za to je dle pravidel nápověda. Dozví se jen jména na obrázcích, pak si s indiciemi již rychleji poradí a jdou si jako třetí pro klíč. Nakonec přeci jen šestí Šampióni po Šmoulech a Hipízácích vyřeší i tuto část.
Šampioni, kteří se zasekli na úlohách, jdou jako poslední pro indicie a dělají vše, aby umístění vylepšili, na fotu se z úspěšného hledání kontrol s indiciemi vrací Pavel Kovář a Honza Do.
Na indiciích mají přesmyčky, které složí v jméno, nápovědou jsou fotky šachistů. Vyberou tak 9 z 15 šachistů a dle čísel u přesmyček sestaví v pořadí a pak na zadní straně písmena jim dají heslo. Je to komplikovanější o to, že heslo je v angličtině (což samozřejmě není předem známo), mají si říci o „klíč od č.11“.
Po nalezení uvedené tajenky, že si mají říci o klíče č. 11 má každý tým v chatce č.11 mapu, obrázek rodinného domu (kde se na zahradě u lampionku skrývá poklad - to již vědí z pravidel, jen fotku neměli) a také papír, kde je napsáno, že ulice a číslo popisné domu je na přiložené orientační mapě. Na mapě červený kroužek, a u kroužku napsáno „nápověda“. Vtip/léčka je v tom, že 2,5 kilometru vzdálená nápověda obsahuje jen zopakování, že ulice a číslo popisné je přeci na mapě (jak již máte na papíře z chatky napsáno). A opravdu, jediný nápis ulice a čp je v tiráži - správce mapy, který mapu tvořil, ulice, čp, Doksy. A s ním, panem Novákem – orientačním běžcem a mapařem, bylo vše s umístěním pokladu domluveno, a přístup na pozemek otevřenou brankou a ponechání pokladu nám rád umožnil. (Týmy měly v pravidlech, že až uvidí bíločervený lampiónek a fotka domu odpovídá skutečnosti, mohou porušit obecně platná pravidla vstupu na soukromý pozemek). Důležitou podmínkou je však, že při nalezení pokladu musí být tým pohromadě. Jinak se vrátit pro druhou část týmu a znovu pohromadě jít k pokladu.
Foto: Dům p.Nováka, ten bylo potřeba nalézt (na stromě byl červenobílý lamionek a u toho poklad - první tým měl v lampionku poukázku do cukrárny a všechny týmy pod ním sáček bonbonů, ke kterému dostali v táboře po návratu něco mnohem většího). Dům je na okraji Doks a Doksy nejsou tak malé. Nápovědou po 5km běhu do lesa (absolvovalo 5 týmů) nebo doptání se lidí (2 týmy, z toho jeden pro jistotu obě verse), na stromě byl smluvený lampionek a u něho poklad. V praxi: Tým Borůvků neponechá nic náhodě, část týmu jde pro nápovědu a část do města s fotkou. Oba jsou úspěšní a pak jdou najisto pro poklad. Každý tým má bonbóny pod lamiónkem (k těm v táboře dostane velkou odměnu) a první tým navíc poukázku do cukrárny. Ríša Sliva tak s pokladem (nalezeno 14:30) zamíří do cukrárny. Druhý pro nápovědu vybíhají Kamzíci. 5kilometrová trať však vezme čas a mezitím jde do chatky Verča Valterová s týmem Králů. Verča zariskuje (chytře), nechá nápovědu 2,5 km vzdálenou být a tým vyráží s fotkou do města. Zjistí od lidí, kde dům je a tak se posune na stříbro. Až poté s nápovědou ze vzdáleného místa v lese jdou pro bronz Kamzíci Jardy Říhy (oba medailisté měli půlhodinu ztráty z prologu). Šmloulové Míši Slivy se zdrželi řešením, chyběl včas nápad a tedy bramborová medaile. Hipízáci si moc nevědí rady i s nápovědou a nakonec adresu najde na mapě desetiletý Filip Krupa. Váhání využije poslední tým Šampionů a s nápovědou z lesa zamíří za pokladem a získá alespoň 5.místo. Nakonec i díky Filipovi i šestý tým Martina Vlasáka poklad najde, v 17:32, 28 minut před limitem.
V táboře pak na každý tým čeká plato ovoce: Meloun, banán, hroznové víno, broskve i sušenky. Vítězný tým Borůvci (v záběru níže chybí jen Vojta Limr).
Druzí byli Králové, zády otočen Vašek Turek a Dan Balín.
Třetí Kamzíci, skryt je vlevo Mikuláš Turek, částečně vpravo je vidět kapitán Jarda Říha.
Míša Sliva nese svému týmu, 4. v pořadí, Šmoulům, dobytý poklad. Při přechodu z místnosti na ostré slunce se netváří nadšeně, tým (Bertik Pavelka, Jakub Bílý, David Tran, Wilík Postránský, Martin Krupa) již na odměnu ano.
Pátý tým Šampionů, po raním prologu vedl. Ve finiši se dostával ze 6.místa. Vpravo čátečně vykukuje Štěpán Mach a Pavel Kovář.
… a šestý tým Hipízáků, také samozřejmě obdržel odměnu za poklad, bude mít svůj čas z bojovky na filmovém dokumentu z tábora. Obvykle po večerech úlohy i vtip bojovky připravujeme a vymýšlíme s Emilem Vlasákem, Filip s Jirkou připravují a zabezpečují trať, zdravotnice Jana Jírková je připravena jako záchranný tým. Poděkování letos mapaři a orientačnímu běžci ing. Tomovi Novákovi za umožnění ukrytí pokladu na svém pozemku. Pavel Chrz
09:27 19.05.2013 Vložil(a): Pavel Chrz Upravil(a): Pavel Chrz
Festival 2012
převod dat na stránku festivalu
převod dat
převod dat Festival výsledky
09:26 19.05.2013 Vložil(a): Pavel Chrz
21:00 09.12.2012 Vložil(a): Pavel Chrz Zakončení klubovního přeboru, předvánoční nálada, bleskový turnaj a: V pátek se v naší klubovně uskutečnil předvánoční slavnostní večer. Nejprve předseda klubu Pavel Chrz připomenul výsledky roku 2011, zmínil po poklesu členské základny její nárůst od poloviny roku v dospělých i žácích. U mládeže jsou od září dva nové kroužky o 2x10 dětech, poděkování všem, kteří se starají o mládež. A poté byly vyhodnoceny nejlepší výkony uplynulého roku 2011. Kategorie mužů : Pavel Makevich (skvělé výkony za ligový Á-tým). Předtím byl vyhodnocen otevřený přebor klubu. Vyhráli "mladíci" Jan Mikeš před Jardou Říhou jun. a Václavem Kupšovským. Poté 12 zájemců sehrálo silně obsazený bleskový turnaj na 11 kol každý s každým s mezinárodní účastí dvou hráčů Běloruska, zahrál si i "Jablonečák", bývalý náš člen, Ondra Sýkora. Suveréně zvítězil Kamil Balín 9,5 bodu před Dušanem Erbanem 8 a Pavlem Chrzem 7,5. Pavel Makevich přivedl kamaráda z Běloruska Kuznětsova a společně ještě s Honzou Mikešem obsadili 4.-6.místo se 7 body. 7. Ondřej Sýkora 6b., 8. čerstvý otec Petr Němec 5,5, 9.Václav Kupšovský 3,5, 10. Tomáš Zima 3, 11. Ivan Hrabal 1 a 12.Jirka Lisý bez bodu. Kdo přišel určitě nezaváhal a již se těšíme na událostmi nabitý příští rok.
O den později skončil Jan Mikeš v první polovině na MČR v bleskovém šachu juniorů, 21.z 46. Držel se v první patnátce, prohry v závěru ho posunuly níže. Dostal se tam jako náhradník, tak slušný úspěch. 11:16 20.09.2010 Vložil(a): Pavel Chrz ME mládeže Batumi 2010 – tisková zpráva č.1.Pozdrav z východního pobřeží Černého moře. Po nedělní půlnoci dorazila výprava reprezentace mládeže ČR do místa konání Mistrovství Evropy přímořského Batumi. Po rychlejší trase letadly přes Istanbul a Trabzon nás čekal trošku zdlouhavý pětihodinový přesun autobusem s důkladnými kontrolami na Turecké i Gruzínské straně hranice. Stejně tak s námi v jiných autobusech cestovali Švýcaři, Francouzi, Italové, Řekové, přímo letadlem až do místa je prostě v jiných cenových relacích.
Sergej Berezjuk (šéftrenér výpravy) a Vladimír Talla. Osobní trenéři : Ondřej Matějovský (trenér N.Pýchové) a Pavel Chrz (trenér V.Soukupa) Rodiče, resp. rodinní příslušníci : Andrea Odehnalová, Kristýna Němcová, Lenka Dolanská, Věra Soukupová, Jaroslav Řeřábek, Josef Kratochvíl, Jaroslava Suchomelová, Pavel Pýcha, Libor Lužík. Fanděte našim barvám, v další zprávě pošlu z místa i fotky. |